ازدواج سفید/ کرسی آزاد اندیشی واحد رشت و لاهیجان

 آزاد اندیشی ازدواج سفید، آری یا خیر با همکاری مشترک کانون های معرفت رضوی رشت، لاهیجان و کانون مشکات، در روز شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۸ الی ۲۰ برگزار شد. در ابتدا ۸ نفر از دانشجویان موافق و مخالف نظرات خود را  پیرامون موضوع بیان کردند و در انتها جناب آقای دکتر قاسم قاسمی به جمع بندی و پاسخ به سوالات دانشجویان پرداختند. 

فاطمه سادات ملاطفت دبیر کانون نسیم معرفت ضمن اشاره به مقوله ازدواج سفید اشاره کرد:
چنین زندگی بیشتر در کشورهای غربی و اروپایی مرسوم است درحالیکه این نوع زندگی با فرهنگ ایرانی کاملا مغایرت دارد وحتی خلاف شرع وقانون است.لذا ضروری است که با این پدیده برخورد منطقی صورت گیرد واجازه ندهیم این فرهنگ در کشورمان رواج پیدا کندچراکه بسیاری از مسائل ومشکلات اجتماعی را بدنبال خواهد داشت.

متاسفانه امروزه ما شاهد تضعیف ازدواج و تقویت ازدواج سفید هستیم.

در طول این کرسی آزاد اندیشی و صحبتهای دانشجویان، موارد مطرح شده توسط دانشجویان به شرح زیر است:

طولانی شدن روند طلاق بین زوج های جوان مانع از ازدواج مجدد و تشکیل خانواده شده و ممکن است به چنین ازدواجی روی بیاورند مورد کنترل احساسات گفتم شخص باید اگه احساس نیاز می کنه همونقدر هم خودش رو از جهات دیگه آماده کنه و در همون سنین نوجوانی مسئولیت پذیری رو یاد بگیره تا بتونه بعدا در وقت مناسب تشکیل خانواده بده.

پسر ها باید با کارکردن از سنین نوجوانی مسئولیت پذیری خودشون رو در قبال ازدواج ثابت کنن و دخترخانم ها با یادگرفتن مسائل مربوط به خانه و خانواده

اگه در جواب پاسخ به نیازهای انسانی این ازدواج رو توصیه میکنن باید بگم که راه حل یه مشکل ایجاد مشکلات دیگه نیست فرضا کسی که بسیار تشنگی بهش فشار اورده و به چاه آب میرسه نباید خودشو بندازه تو چاه آب که هم سرش بشکنه هم زخمی بشه هم دیگه نتونه از تو چاه دربیاد چون اون لحظه خیلی تشنش بوده بلکه باید تحمل بیشتری به خرج بده و سر فرصت از چاه آب بکشه تا بتونه به طرز صحیح تشنگیشو برطرف کنه.

همچنین به فرهنگ سازی در توضیح و آموزش مسائل جنسی در دوران دبیرستان به صورت درست و با رعایت اصول اشاره شد.

در ادامه نیز معصومه علی نژاد دبیر قرارگاه صعود به این نکته اشاره فرمود که: شاید بتوان ازدواج سفید را یک حالت فرار و ترس از مسئولیت ازدواج قلمداد کرد. یعنی در واقع یک عشق آزاد، یک دوستی و یک رابطه عاطفی عاشقانه بدون مسئولیت که از نظر مالی، شغلی، بچه، آینده مسئولیتی در هیچکدام از طرفین وجود ندارد. این به معنای قطع حیات خانوادگی است و اگر هدف خانواده تولید نسل و فرزندان و ادامه حیات است، در واقع یک کودتا علیه سازمان خانواده می باشد و با توجه به اینکه در ایران، سیستم دولتی برای حمایت از فرزندان احتمالی حاصل از این جور روابط خارج از ازدواج وجود ندارد باعث افزایش آمار افسردگی و خودکشی می شود.

جناب آقای دکتر قاسم قاسمی به اهمیت نقش همسر و انس با همسر اشاره کرد و افزود؛ آرامشی که در ازدواج برای هر دو نفر وجود دارد به هیچ وجه قابل مقایسه با ازدواج‌سفید نیست چون در این نوع ازدواج تعهد معنایی ندارد و همیشه و هر لحظه افراد ترس از دست دادن را با خود به دوش می‌کشند.

همچنین در طول برنامه شرکت کنندگان نظرات خود را پیرامون صحبتهای دکتر قاسمی و دانشجویان، به صورت کامنت در کلاس به اشتراک می گذاشتند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

وبینار نقش طلاب و دانشجویان در حیات اجتماعی/واحد قم

د آذر 24 , 1399
به مناسبت روز وحدت حوزه و دانشگاه، معاونت فرهنگی و کانون معرفت رضوی واحد قم نشستی صمیمانه با حضور طلاب و دانشجویان با موضوع نقش طلاب و دانشجویان در حیات اجتماعی با حضور استاد رضائیان برگزار می‌کند. شما هم دعوتید زمان:پنجشنبه رأس ساعت ١۶ لینک ورود ب جلسه : https://plus.danaapp.ir/joinPublic/meeting9b7c66 […]